Vasant Lad tippjei a Covid-19 témájában
2020. április 03. írta: Pure Yoga Living

Vasant Lad tippjei a Covid-19 témájában

Egy csodás gyógyító, egy csodás tanár, az ájurvéda nemzetközileg is elismert modern atyja: dr. Vasant Lad végre megszólalt, és adott egy kis útmutatást számunkra a jelenlegi világjárvány témájában. A videot linkelem, és a cikkben az angolul nem beszélők számára egy rövid kivonatot közlök (tehát nem szó szerinti fordítás).

Dr. Lad nagyon sok egyszerűen kivitelezhető, holisztikus jó tanácsot ad számunkra, hogyan maradjunk a középpontunkban egészségben, harmóniában. Az elhangzott tippek preventatív jellegűek, így a megelőzésben az ájurvéda kiváló rendszer számunkra.

Az ájurvéda egyik legfontosabb szentírása, a Charaka Samhita 3. fejezete – Janapadoddhvamsaneeya – ír arról, mi a teendő egy világjárvány esetén. Így egy rendkívül hiteles forrás támogató üzenetét kaptuk meg dr. Ladtól.

Nézzük tehát a tanácsokat!

 

Maradj otthon, mert ez egy ajándék. Kiváló lehetőség, hogy elindulj egy befelé vezető utazáson. Legelső és legfontosabb ajándéka ennek a helyzetnek, hogy tökéletességre fejleszthető a napirend, avagy a dinacharja. Az ájurvéda alapvető előírása erre: korán kelés (6 előtt), nyelvkaparás és fogmosás, meleg víz ivása, majd pránajáma – légző gyakorlatok végzése.

Maradj energetikus és tartsd az agnid erősen! Egy ájurvédikus mondás szerint, amíg az emésztő tűz erős, addig a betegség elkerül minket. Ezért szükséges, hogy az energia rendszerünket és az agninkat, azaz emésztő tüzünket erősítsük meg gyógyteákkal.

Az egyik lehetőség a klasszikus indiai chai tea kiegészítve 2 db tulsi azaz szent bazsalikom levéllel, vagy ha ez nincs, akkor 2 db menta levéllel.

Másik opció a gyömbér, fahéj és kardamom kombinációjából készült forró ital.

A meleg gyömbéres víz, vagy forró gyömbér tea is kiváló immunerősítő.

Tartsd erősen az immunrendszert! Főképp a pránajama, azaz légzőgyakorlatok reggeli rutinba illesztését emeli ki dr. Lad. Ugyanis a prána tisztítja a légzőszervrendszert (prana srotas) és a nyirokrendszert is. Amikor ez a két hálózat átjárható, akkor kicsattanunk az energiától, és az immunitásunk erőteljes lesz. Az ájurvéda értelmezése szerint az ojas, a tejas és a prána megfelelő egyensúlyban van. Kiemelten javasolt légzőgyakorlatok: a váltott orrlyukú légzés (anuloma viloma), koponyatisztító légzés (kaphalabhati), győzedelmes – azaz uddzsáji légzés.

Élvezd a konyhád és a főzés örömét! Készíts kitchari-t mungó babból és basmati rizsből. (Link a recepthez)

Tudatosan alakítsd az étrended! Kedvező a meleg, főtt és csípős ételek fogyasztása. Fontos, hogy kerüljük a természetükben hideg ételeket és italokat, mint például a tejtermékeket. Ezek ugyanis csökkentik az emésztő tüzet, így a szervezet természetes védekező képességét is.

Tartsd fenn a jóga gyakorlásod! Többnyire mellkasnyitó ászanákat – testhelyzeteket- javasol: kobra póz, teve póz, híd póz, macska póz, csónak póz, simhászana – azaz oroszlán póz. A legegyszerűbb megoldás azonban a Surya namaskara – azaz napüdvözletek gyakorlása. Minimum 7 kör– a 7 dhatu, azaz szövet tisztítása miatt, maximum 12 kör a reggeli napirendbe beilleszthető ismétlésszám.

Tehát az ideális dinacharja, reggeli rutin korán kelésből, nyelvkaparásból, fogmosásból, meleg víz ivásból, jóga gyakorlásból, légzőgyakorlatokból és meditációból tevődik össze.

Meditálj vagy gyakorolj relaxációs technikákat! Ez segít rátalálni a káoszban a belső békére, segít kivirágoztatni a belülről felragyogó örömöt. Javasolja a So - Ham meditációt, amely az egyik legkönnyebben gyakorolható módszer. Légzésharmóniával: belégzés -  So, kilégzés – Ham.

Élvezd a csended! Csendesedj el és érezd a jelenlétet, az itt és mostban! A csendben megtalálható a tudatosság, ami három összetevőből áll: sat –igazsgág, cit – tiszta tudatosság, ananda –  tiszta gyönyör, öröm. Tehát a belső csendben megtalálható a sat, cit, ananda, ami összefoglalva maga a tudatosság.

Végezz spirituális gyakorlatokat! Végezhetsz puját vagy áratit – ghí lámpással vagy mécsessel.

Tapsolj! Amikor a tenyereinket összeütjük, nem csupán hang képződik, hanem a belső szerveinket stimuláljuk általuk, konkrétan a vesét, a tüdőt és a szívet. Így javul az energiaszintjük és az ellenállóképességük.

Mantrázz! A videoban dr. Lad felsorolt néhány mantrát, ami segíti a rezgésszintet emelni, magasan tartani. Pl. AUM, Hari, aum, Jaya Ganesha. Ezek mind emelik a pozitív energia jelenlétét a saját és környezetünk terében is. Így tudod távol tartani az aggodalmakat, a félelmeket és az idegességet.

Emlékezz az univerzális rendre, és tiszteld azt! Tudd, semmi sem állandó, minden változik. A covid 19 vírus is jött, majd menni fog. A feladatod nem más, mint a harmónia fenntartása a test, elme és tudat között. Így a rezgésszinted magas marad, jut energiád a javasolt napirend tartására, és az egyéb tudatszint emelő gyakorlatok végzésére is.

A bejegyzés trackback címe:

https://lifestlyengineering.blog.hu/api/trackback/id/tr2115587854

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása