Az ájurvéda alapkövei
2017. szeptember 04. írta: Pure Yoga Living

Az ájurvéda alapkövei

Nemes egyszerűséggel kijelenthető, hogy az ájurvéda az élet tudománya. Nem akar több lenni, mint ami: egy preventatív életmód, egy életfilozófia, egy holisztikus orvostudomány. Több ezer éves múltra tekint vissza, mondhatni ez minden gyógyító rendszer alapja. Ez a tudás éppúgy alkalmazható napjainkban, mint több ezer évvel korábban. Bátran állíthatjuk, hogy kiállta az idő próbáját.

ayurvedic_doctor.jpg

Az ájurvéda alapelvei

  • Az egészség felfogás a test-szellem-lélek egységét jelenti.
  • Az egészség építő kövei: táplálkozás, napirend és terápiás eljárások.
  • Az egészég alapja a megfelelő emésztési tűz, vagyis jathara agni.
  • Az ájurvéda a világot és az emberi egyéni alkatokat is 3 rendező elv alapján látja: vata, pitta, kapha.

Szemléld a világot a 3 dósa szemüvegén át!

Ha elengedjük az általános nézeteinket, és elkezdjük a világot, önmagunkat, valamint másokat is a tridósa elmélet alapján vizsgálni, egy színes és érdekes világba csöppenünk. Mindent átfog és összeköt a három dósa. 

Vata – a mozgás irányítója

A levegő és éter elem alkotja, szinte egyértelmű, hogy a mozgásért felelős ez a dósa. Ide tartozik minden mozgás a testen belül: a mozgató szervrendszeren túl a vérkeringés, az emésztési folyamatok, idegrendszeri működés, izommozgás, ürítés stb. Ha a vata egyensúlyát veszíti, az általa irányított folyamatok is szabálytalanok lesznek.

Pitta – az átalakító folyamatok irányítója

Tűz és víz elem kombinációjaként jön létre. Minden átalakító folyamatot ez a dósa irányít a testen belül: metabolizmus, testhőmérséklet, érzékszervek észlelései… A kibillent pitta gyulladásokat generálhat a testben, kimondottan az általa irányított területeken.

Kapha – az összeköttetés és stabilizáció irányítója

Földből és vízből tevődik össze. A testen belül a kapha biztosítja a stabilitást és a struktúrákat, létrehozza a test anyagait: a csontoktól egészen a mikro molekulákig. A megnövekedett kapha legszembetűnőbb jele az elhízás, nyákosodás, ödémásodás. 

Ezeket érdemes dióhéjban tudni a dósákról. A téma ennél jóval szerteágazóbb, nemsokára folytatjuk. 

A bejegyzés trackback címe:

https://lifestlyengineering.blog.hu/api/trackback/id/tr3912803968

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása