Hogyan jógázz nőként?
2019. március 10. írta: Pure Yoga Living

Hogyan jógázz nőként?

 

A jóga órákon leginkább hölgyek vesznek részt, rendszeresen felmerülő kérdés, hogy lehet-e a menstruáció alatt gyakorolni. Erre a kérdésre különféle szakemberek különféle válaszokat adnak. Jóga oktatóként és gyakorlóként , valamint nőként, úgy vélem, hogy olyan jógagyakorlásra kell berendezkedni, amely figyelembe veszi a női test ciklikus természetét, hisz a menstruációs ciklus is jól bizonyítja, hogy a természethez hasonlóan ciklikusan működünk. Az életmódunknak tartalmaznia kell pihenőidőszakokat, amelyek a megújulást segítik elő, ha nem vesszük figyelembe a természet törvényeit, akkor a hormonegyensúly felborul és tüneteket produkál.

autumn-fantasy-girl-fairy-blowing-chiffon-dress-45494714.jpg

Nőnap alkalmából fogadjátok ezt a rövid, a felszínt kapargató összefoglalót, amelyben igyekeztem a teljesség igénye nélkül, de a főbb pontokat kiemelve megválaszolni a kérdést. 

A ciklus első szakasza a menstruáció, azaz "a vagina könnyező sírása"

Sokan sokfélék vagyunk, így a ciklusunk is eltérő, nincs két egyforma női menstruáció sem. Ami azonban közös, hogy ilyenkor a test nagy munkában van. Sokan elfelejtik ezt, de ebben az időszakban egy "nyílt sebbel" próbáluk ellátni a mindennapi teendőket. Ha így szemléljük a menstruációt, akkor vajon egy friss sebbel elmennénk-e sportolni vagy jógázni? Tradicionálisan ájurvéda szerint a válasz NEM (legalább az első 3 napban ne végezzünk fizikailag megterhelő tevékenységet). Akkor mit tethetünk?

  1. Töltekezés, pihenés, energiagyűjtés időszaka. 
  2. Fizikális síkon méregtelenít a test, így ezt a példát követve picit befelé figyelve a lelki - pszichés síkon is érdemes egyfajta "takarítást" végezni.
  3. Kerülendőek: a fordított testhelyzetek, hátrahajlítások, a megerőltetés, a túl sok álló gyakorlat.
  4. Miért is kerüljük a fordított testhelyzeteket? Mert megzavarják az apána vájut - lefelé áramló életlevegőt.
  5. Javallott: ülő pózok (csípő nyitás laza alhassal és segédeszközzel) és gyengéd csavarások, mert segítenek a görcs és migrén oldásában
  6. Kedvező alhasi görcsök és derékfájdalom esetén: utthita trikónászana, ardha csandrászana, adhó mukha svánászana
  7. Pránajáma, légző gyakorlatok: nadhi sodhana, azaz váltott orrlyukas légzés

Mi a teendő a ciklus további részeiben?

Menstruáció után: ha ténylegesen véget ért, jöhetnek a fordított testhelyzetek, amelyek segítik a szervek regenerálódását, kiegyensúlyozza a hormoningadozást

Ovuláció előtti napok: aktivizálódhat a gyakorlás, mivel növekszik a fizikai terhelhetősége szervezetünknek.

Ovuláció: az ösztrogén szint a csúcsán van, ez meglágyítja az izmokat és ízületeket, nehezebb pózok is könnyedén sikerülhetnek, érdemes a lazító - yin jellegű gyakorlást is erre az időszakra időzíteni.

Ovuláció után: van, akik gyengülést érezhetnek, megjelenhetnek PMS tünetek, ennek elkerülése érdekében folytassuk a kiegyensúlyozott gyakorlást

Premenstruációs fázis: a ciklus 21-22. napja

  • FONTOS: mivel a hormonszintek csökkennek, a test elveszíti rugalmasságát, így gyulladások és sérülések nagyobb eséllyel jelenhetnek meg ebben a szakaszban
  • Egyensúlyozási problémák is megjelenhetnek

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lifestlyengineering.blog.hu/api/trackback/id/tr9114677700

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása