Napjainkban nagyon sokan keresik a harmóniát, egyensúlyt, azonban legtöbbször csupán részsikereket, időleges megoldásokat tapasztalnak. Az ájurvéda tudománya ezzel a kérdéssel is foglalkozik, sőt megoldást is javasol a problémára. Az alábbiakban Dr. David Frawley - elismert ájurvédikus orvos, író - gondolatait közvetítem, érdemes átgondolni és megfontolni őket, hasznunkra válhatnak a mindennapjainkban.

“Kúltúránk különböző tényezői más-más dósákat súlyosbítanak. Étkezésünkben a cukrok, a fagylalt, a jeges víz, az üdítők, a szénhidrátok, a húsok és az olajban vagy zsírban sült ételek túlzott hangsúlya a kaphát növeli. Társadalmi és üzleti életünk versenyszelleme, a teljesítménykényszer és a sikervágy, valamint a dohányzás és alkoholfogyasztás szokása a pittát növelik. Legtöbb cselekvésünkben azonban mégiscsak a vátát tesszük ki a súlyosbodás kockázatának. A gyorsbüfében bekapott falatok, a mikrohullámú sütőben felmelegített ételek, ...., a közlekedés minden olyan formája, amely során megszűnik kapcsolatunk a földdel, beleértve az autózást is, növeli a vátát.... A folyamatosan felénk áradó információ elménket állandó ingeréhség állapotában tartja. A túl erős vagy diszharmónikus hanghatás is zavarja az idegrendszert, ezáltal a vátát. A koffeintartalmú italok, az élénkítő italok, a kávé és a gyógyszerek is mind vátát súlyosbító hatásúak.
Ezek a tényezők, amelyek a váta és olykor a pitta egyensúlytalanságát okozzák, többnyire radzsasztikus (szenvedély kötőereje) természetűek. Csökkentik a szattvát (jóság minősége), az elme harmóniáját. Elsődleges társadalmi értékeink: a pénz, a hatalom, a hírnév és az élvezetek anyagi természetűek. Társadalmi viselkedésünkre a folyamatos cselekvés, ingerlés, szórakozás és folyamatos keresés jellemző. Nem kerülhetjük ki, hogy elgondolkodjunk életmódunk spirituális következményein. A fizikai élet egészségének és harmóniájának a tudatosság fejlesztését kell szolgálnia. Ha tevékenységünk természetét nem lehetséges megváltoztatnunk, akkor legalább a megfelelő gyógyeljárásokkal érdemes tisztában lennünk, hogy ellensúlyozni tudjuk mellékhatásait.”