9 ayurveda tipp az ünnepekre
2018. december 24. írta: Pure Yoga Living

9 ayurveda tipp az ünnepekre

Így maradhatsz formában az ünnepek alatt is

Az ünnepi időszakban szinte törvényszerű, hogy hajlamosak vagyunk túlenni magunkat, és nem a megfelelő időpontokban eszünk. Szétesik a napi rutin, átváltunk ünnepi módra. Ez ájurvédikus szempontból egyet jelent a gyengülő emésztési tűzzel, ami csökkenti az emésztés hatékonyságát, így elősegíti az ama- azaz méreganyag- termelődését. Milyen szimptómákban jelenhet ez meg? Például gyengülő immunrendszer, nehéz gyomor érzés, székrekedés, tompaság, fáradékonyság, esetleg ételallergiás szimptómák, nehéz légzés, és elhízás. Hogyan kerülhetőek ezek el az ájurvéda segítségével? Íme 10 tipp, amely segítségével felülkerekedhetünk az ünnepek alatti toxin (ama) felhalmozódásnak. A legjobb, hogy semmi mást nem igényel, csak figyelmet és tudatosságot.

9_ayurveda_tipp_az_unnepekre.jpg

1.  A nap főétkezését igyekezzünk délben elfogyasztani

A nehéz, sok fogásos ünnepi vacsorák helyett részesítsük előnyben az ünnepi ebédet. Tehát a napunk legnagyobb étkezését 12 és 14 óra közé időzítsük. Így elkerülhetjük a nehéz, megterhelő vacsora mellékhatásait, mint pl. leterhelt emésztőrendszer, nyugtalan alvás.

2. Próbáljuk a rendszeres étkezéseket tartani

Ha naponta háromszor étkezünk, körülbelül azonos időpontokban, akkor az emésztő tűzünk nem fog gyengülni. Legalább 3 óra szünetet tartsunk két étkezés között, mert az emésztési folyamatok körülbelül ennyi idő alatt zajlanak le. Kinél mikor fejeződik be ez a folyamat, azt mindenki pontosan megállapíthatja: amikor újra éhesek leszünk.

3. Kerüljük a túlevést!

Valószínű ezt a tanácsot a legnehezebb betartani, de ez a legfontosabb. Mindig az éhségünknek megfelelő mennyiségű ételt fogyasszunk, mert a testünk okos, pontosan tudja, mennyi ételt tud megemészteni. Szedjünk kisebb adagokat, együnk lassan, élvezzük minden falat étel ízét, és ne szedjünk újra, ha már nem vagyunk éhesek. Ugyanis hiába minőségi egy étel, de mértéktelen mennyiségben toxikussá válik. A legfontosabb mindig hagyjunk a gyomrunkban ¼ üres részt, ez szükséges a megfelelő emésztéshez.

4. Használjuk a természet csodáit: a gyógynövényeket

Ha nem tudtuk betartani a fenti szabályokat, semmi gond! A gyógynövények még mindig segíthetnek. Szóval használjuk a természet intelligenciáját, hogy segítsünk magunkon. Nagyon egyszer trükköket kínál számunkra az ájurvéda, hogy fenntartsuk a megfelelő emésztő tüzet – agnit.. Az édeskömény tea kiváló gyógyír puffadás, székrekedés esetén. A meleg víz ivása is segíthet. Ha úgy érezzük az emésztésünk lassult, akkor az étkezés előtt egy kis szelet nyers gyömbér elrágcsálása segíthet fokozni az agnit. De a kellemes fűszeres téli italok is kedvezőek, pl. gyömbér tea vagy chai tea

5. Kerüljük az agni csökkentő ételeket

Az ájurvéda tradicionálisan nem javasolja a maradékok fogyasztását, ezt az elvet az ünnepek alatt is érdemes megszívlelni. Lehetőségeinkhez mérten részesítsük előnyben a frissen készült ételeket, mert ezek táplálóbbak, könnyebb megemészteni őket és a prána tartalmuk is magasabb. Ne igyunk étkezés után legalább 1,5 órán át, nehogy kioltsuk az emésztés tüzét! Fontos emellett, hogy kerüljük a hideg italok fogyasztását, mert ezek szintén kioltják az agnit.

6. Figyeljünk milyen édességeket eszünk meg

A legjobb, ha a házi készítésű édességeket választjuk a „junk food” és a bolti tészták, előkészített sütemények helyett. Ugyanis ezek alacsonyabb prána tartalmúak, több feldolgozott cukrot és zsírt tartalmaznak, amelyek szintén növelik az ama szintjét és az elhízás valószínűségét. Óvatosan!

7. Figyeljünk a 6 ízre, minden nap fogyasszuk mindet

Az ünnepi időszakban legtöbbször az édes ízt választjuk, hisz ez adott a legnagyobb mennyiségben. Azonban fontoljuk meg az ájurvéda ajánlását, és a többi ízről se feledkezzünk meg: sós, savanyú, csípős, keserű és fanyar.

8. Jógázzunk az ünnepek alatt is!

A mozgás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. A jóga tárházából rengeteg ászanát találhatunk, amely segíti az emésztést, növeli az agnit. A legjobb, hogy bármikor, bárhol elvégezhetőek. Ha másra nem, néhány napüdvözletre mindig van lehetőségünk. A csavarások, előrehajlások kedvezően befolyásolják az emésztő tüzet, és az esetleges elakadásokat is oldják. Szóval az ünnepek alatt se feledkezzünk meg a matracunkról!

9. Ahimsza, azaz erőszakmentesség az ünnepek alatt is

A karácsony a szeretetet ünnepe, leginkább a szeretteink körében töltjük, próbálunk örömet szerezni nekik. Arról sok esetben azonban megfeledkezünk, hogy saját magunknak is ebbe a körbe kéne tartoznia. Így legyünk erőszakmentesek saját magunkkal is és szeressük önmagunkat is. Figyeljünk magunkra is az ünnep alattt.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lifestlyengineering.blog.hu/api/trackback/id/tr3114512620

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása